Schowek Twój schowek jest pusty
Twój koszyk jest pusty ...

Kategorie

Informacje

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

 

Kontakt

  • NIP: 771-25-98-983
  • E-mail:biuro@twojeleki.com.pl
  • Telefon44 645 98 48
    608-527-008
    600-397-313
  • Godziny działania sklepucodziennie 8.00 - 20.00, w soboty 8.00 - 14.00
1 » KARMIENIE PIERSIĄ I DZIECKO2

KARMIENIE PIERSIĄ I DZIECKO

Karmienie Piersią i Dziecko     
 
     
Jak często powinnam karmić ?     
           
     Pierwszym mlekiem, jakie otrzymuje Twoje dziecko po porodzie jest colostrum zwane siarą, różniące się kolorem i konsystencją od zwykłego mleka. To idealny pokarm dla Twojego dziecka, a pierwsze karmienie jest dla Was obojga niezwykle ważne. 
Mleko wydzielane jest wtedy w mniejszych ilościach, a w miarę upływu czasu – im częściej karmisz produkujesz większą ilość pokarmu. Gdy około 3-5 dnia pojawi się mleko „właściwe” rosnący żołądek dziecka jest w stanie przyjąć większe ilości pokarmu (nawet około 500 ml na dobę)
Niech nie zdziwi Cię, że Twoje dziecko musi jeść początkowo znacznie częściej: około 8 do 12 razy na dobę. 
Niektóre noworodki potrafią jeść bez przerwy przez kilka godzin, aby zapaść na chwilę w drzemkę i przebudziwszy się powrócić do jedzenia.
Inne noworodki jedzą co 40 minut przez pierwsze kilka dni. Są też maluszki, które w pierwszych dniach wybierają sen i trzeba je wręcz zachęcać do jedzenia (przerwy między karmieniem nie powinny być dłuższe niż 3 godziny). Odstępy pomiędzy karmieniem stają się większe w miarę rozwoju 
dziecka. 
 
           
     Oznaki głodu     
           
     Więź pomiędzy Tobą a dzieckiem będzie się stale zacieśniać i z biegiem czasu nauczysz się z nim komunikować.
Zazwyczaj gdy niemowlęta są głodne, sygnalizują to wkładając piąstki do ust, wydając odgłosy ssania i cmokania, wystawiając język i oblizując się, poruszając główką w poszukiwaniu piersi. Płacz to kolejna z oznak głodu.
 
           
     Czy twoje dziecko otrzymuje wystarczająco dużo pokarmu ?     
           
     Niektóre matki zastanawiają się, czy ich dzieci otrzymują wystarczająco dużo 
pokarmu. Trudno jest tak naprawdę określić, ile mleka dziecko otrzymuje podczas karmienia jednak wyznacznikiem prawidłowości jest w tym przypadku regularny przyrost wagi, żywotność i prawidłowa przemiana materii. 
Mokre pieluszki wskazują na właściwe dopojenie, natomiast jeśli znajdujesz w nich kupkę, świadczy to o odpowiedniej ilości kalorii. Szczególnie w pierwszym okresie rodzice mogą spodziewać się około 3-4 pieluch z kupką (wielkości monety) i co najmniej sześciu mokrych pieluch dziennie. Jednak każde dziecko funkcjonuje inaczej. Mokra jednorazowa pielucha może pochłonąć od dwóch do czterech łyżeczek płynu; możesz sama to sprawdzić wylewając wodę na suchą pieluszkę. Kupki Twojego dziecka w pieluszce będą 
zmieniały się przez pierwsze klika dni ze smoliście czarnych na zielone, a następnie żółte. Musztardowo żółty stolec jest zazwyczaj raczej rzadki i nieuformowany, przypomina grochówkę. Jeśli cokolwiek budzi Twoje obawy, bądź masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistą. 
 
           
     Zaburzenia ssania     
           
     Wprowadzenie karmienia sztucznego przed ukończeniem przez dziecko trzech, czterech tygodni może mieć wpływ na karmienie piersią. Jednym ze zjawisk utrudniających karmienie piersią są zaburzenia ssania. Problem wynika z różnic w technikach ssania w przypadku karmienia sztucznego i naturalnego. 
Niektórym dzieciom trudno jest się przestawić z jednego na drugie. Jeśli Twoje dziecko grymasi przy piersi, pomocne może okazać się odciągnięcie odrobiny pokarmu z piersi, aby ułatwić jego przepływ, nim maluch zacznie ssać. 
 
      Bunt przy karmieniu     
            
  Zdarza się, że niektóre dzieci nagle odmawiają piersi, nawet po wielu miesiącach bezproblemowego karmienia. Jeśli przydarzy Ci się to zanim Twoje dziecko skończy rok, nie będzie płakało, ale będzie manifestować niezadowolenie w porze karmienia - nie zrażaj się. Kryzys powinien minąć w ciągu 2-4 dni. W tym czasie staraj się odciągać pokarm regularnie, co pozwoli Ci utrzymać niezaburzony rytm produkcji mleka. Odciągnięty pokarm możesz podać dziecku w kubku, jednocześnie zachęcając go do powrotu do piersi.Przechowywanie pokarmu 

Większość matek dba o swoją higienę, a także odciąga i przechowuje swój pokarm w czystym i bezpiecznym miejscu. Matki, które odciągają i przechowują swój pokarm w miejscu pracy, przechowują je w butelce opatrzonej etykietą ze swoim nazwiskiem lub wkładają je do torebki, aby nikt nie pomylił go z krowim mlekiem. Schłodzone mleko przewożą potem w chłodnym pojemniku obłożone zamrożonymi woreczkami z lodem.
Istnieje kilka opinii dotyczących przechowywania odciągniętego pokarmu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego tematu, porozmawiaj z doradcą laktacyjnym, lub położną i zastosuj się do poniższych wskazówek:

Wskazówki dotyczące przechowywania pokarmu

Odciągnięty pokarm może być przechowywany w temperaturze pokojowej (19-22°C) maksymalnie przez 6 do 10 godzin („Barger & Bull” 1987)
Może być przechowywany w lodówce (4-10°C) nie dłużej niż 72
godziny (Niemieckie Biuro ds. Informacji o Zdrowiu (BZgA) „Stillen
und Muttermilchernahrung”)
Może być przechowywany w lodówce (0-4°C) nie dłużej niż przez 8 dni (Pardou 1994)
Jeśli masz lodówkę jedno drzwiową z zamrażalnikiem, odciągnięty pokarm może być przechowywane w zamrażalniku nie dłużej niż 2 tygodnie (w związku z ciągłym otwieraniem/zamykaniem drzwi zamrażalnika) („Pytania i Odpowiedzi dotyczące Mleka Kobiety”, LLLI 2003)
Jeśli masz dwudrzwiową lodówkę/zamrażarkę, odciągnięty pokarm może być przechowywany w zamrażalniku nie dłużej niż przez okres 3, 4 miesięcy („Pytania i Odpowiedzi dotyczące Mleka Kobiety”, LLLI 2003)
Głębokie zamrożenie pokarmu przy stałej temperaturze 0°F (-18°C) pozwala na przechowywanie go przez 6 miesięcy (Lawrence and Lawrence „Karmienie Piersią, Przewodnik po Profesji Lekarskiej”) 
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub zastrzeżenia co do jakości przechowywanego pokarmu, wylej je i nie podawaj go swojemu dziecku.

Jakiego typu pojemniczków używać?

Pokarm przechowywany w lodówce lub w zamrażalniku może być przechowywane w:
Sztywnych plastikowych opakowaniach lub szklanych pojemnikach z dopasowanymi wieczkami
Specjalnych woreczkach do zamrażania mleka
Nie zaleca się stosowania jednorazowych plastikowych butelek
altalt
Jak podgrzewać pokarm?

Najlepiej rozmrażać pokarm w lodówce
Jeśli konieczne jest dodatkowe ogrzanie, podstaw butelkę z pokarmem pod strumień ciepłej, bieżącej wody
Jeśli rozmrożony pokarm ma podejrzany zapach nie podawaj go dziecku.
Delikatnie zamieszaj mleko przed sprawdzeniem temperatur.
Nie korzystaj z kuchenki mikrofalowej przy podgrzewaniu mleka.

 
Rozmrażanie pokarmu
Jeśli pokarm został zamrożony, a następnie odmrożony w lodówce, można przechowywać go w lodówce zamknięty nie dłużej niż 24 godziny przed użyciem.
Jeśli odmrożony pokarm wyjmiesz z lodówki, zużyj go w ciągu 4 godzin.
Rozmrożonego pokarmu nie wolno ponownie zamrażać.

Korzyści płynące z karmienia piersią

Wielu specjalistów określa pokarm naturalny mianem „płynnego złota”, ponieważ oferuje ono tak wiele korzyści zdrowotnych, zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Korzyści dla Dziecka

Mleko matki jest lekkostrawne i dostarcza wszystkich niezbędnych składników
odżywczych: witamin, protein, tłuszczów i przeciwciał w odpowiednich proporcjach, jakich potrzebuje dziecko do prawidłowego rozwoju.
Badania wykazały, że mleko matki zawiera składniki immunologiczne, których nauka nie jest w stanie sztucznie odtworzyć.
Badania wykazały również, że karmienie piersią pomaga chronić dziecko przed alergiami, zmniejsza ryzyko wielu poważnych chorób i wzmacnia naturalną odporność organizmu.
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko występowania próchnicy zębów.
Coraz szersze badania potwierdzają fakt, że karmienie piersią
prowadzi do optymalnego rozwoju mózgu i podwyższonego IQ.
Bezpośredni kontakt ze skórą matki wytwarza silną więź pomiędzy dzieckiem, a matką, dając maleństwu poczucie bezpieczeństwa i komfortu.
        
Korzyści dla Matki
   
Karmienie piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów piersi. Korzyść ta jest silnie zależna od długości okresu karmienia. Badania wykazały również spadek ilości przypadków raka jajników i macicy u kobiet, które karmiły piersią.
Na dłuższą metę, karmienie piersią może wzmacniać kości i zmniejszać ryzyko wystąpienia osteoporozy. Badania wykazały, że po odstawieniu dziecka od piersi, poziom gęstości kości wraca do stanu sprzed ciąży, a czasem nawet do wyższego poziomu.
Badania wykazały również, że u matek karmiących występują
mniejszy niepokój poporodowy i depresja niż u matek, które karmią sztucznie. Powodowane jest to faktem iż karmienie piersią
pobudza i uwalnia oksytocynę, która pomaga się odprężyć i zmniejsza napięcie nerwowe.
Karmienie piersią pomaga również Twojej macicy powrócić do normalnego rozmiaru i zmniejszyć krwawienie, jakie może występować po porodzie.
Jako karmiąca matka, spalasz więcej kalorii, co ułatwia zrzucenie zbędnych krągłości, jakich nabrałaś podczas ciąży. Produkcja mleka powoduje spalenie od 200 do 500 kalorii dziennie. Aby spalić taka ilość kalorii, matka karmiąca sztucznie musiałaby przepłynąć 30 basenów lub jeździć na rowerze przez ponad godzinę.
Karmienie piersią oszczędza czas. Nie musisz kupować i przygotowywać sztucznego mleka, sterylizować butelek i podgrzewać pokarmu w środku nocy.
Karmienie piersią jest zupełnie darmowe! Nawet jeśli dziecko pije mleko odciągnięte z piersi i w związku z tym musisz kupować pewne akcesoria, wydatki są znacznie mniejsze niż te, które poniosłabyś karmiąc sztucznie.

Dieta

Większość matek już w trakcie ciąży zaczyna przywiązywać znacznie większą wagę do swojej diety.
Starają się, aby spożywane produkty były zróżnicowane, możliwie najbardziej naturalne i pełnowartościowe.
Za idealne uważa się zwłaszcza pokarmy organiczne.
Kobiety karmiące powinny każdego dnia jeść minimum jedną porcje ciemnozielonych liściastych warzyw i potraw bogatych w folan (B9). Kobiety pozostające na diecie wegetariańskiej powinny przyjmować dodatkowo witaminę B12
Ponieważ pokarm produkowany jest „na bieżąco” podczas karmienia
piersią, często możesz odczuwać pragnienie, zwłaszcza w momencie gdy rozpoczniesz karmienie Pamiętaj, aby dbać o zaspokojenie swojego pragnienia i wypijać wystarczającą ilość płynów (spożycie soków ogranicz do 0,5 litra dziennie ze względu na ilość zawartego w nich cukru).

Rozstrój żołądka ?

Każde społeczeństwo i każda kultura ma inną opinię na temat pokarmów, które mogą zaszkodzić małemu dziecku, co wskazuje na fakt, że dzieci tolerują w większości przyjmowane przez matki pokarmy. Jeśli podejrzewasz, że pokarm, który spożyłaś zaszkodził Twojemu dziecku, wyeliminuj go z diety na tydzień, a po tym czasie znów go wprowadź, abyś mogła zaobserwować czy to on był
sprawcą zamieszania. Jeśli Twoje dziecko zareaguje w ten sam sposób, zrezygnuj z danego pokarmu na 3 miesiące nim spróbujesz ponownie go wprowadzić do swojego jadłospisu. Może to pomóc Twojemu dziecku w zaakceptowaniu go.
Produkty, które wywołują u większości osób wzdęcia mogą mieć na dziecko podobny wpływ – do grupy tych produktów należą m.in. groch, fasola, kapusta, cebula. Unikaj potraw ciężkostrawnych: tłustych wędlin, tłustego mięsa, serów, potraw smażonych
oraz produktów o zdecydowanym zapachu i smaku: czosnku, kalafiora, ostrych przypraw.
Do produktów silnie alergizujących należą: owoce cytrusowe, truskawki, kakao, czekolada, orzechy, ryby, jaja, mleko i jego przetwory.
          
Alergie?
           
Dzieci wymagają wiele uwagi i muszą być stale w pobliżu mamy ze względu na fakt karmienia, jak i poczucie bezpieczeństwa. Jelita niemowlaka pozostają aż do szóstego miesiąca życia niewystarczająco dojrzałe i jedynie karmienie naturalnie
chroni jego układ trawienny, zmniejszając ryzyko wystąpienia alergii.
W wieku około 6 miesięcy dziecko jest już w stanie samodzielnie wyprodukować wystarczającą ilość przeciwciał IgA, zapobiegając tym samym wchłanianiu antygenów przez jelita: dlatego zaleca się, aby pokarmy odpowiednie dla dzieci po odstawieniu od piersi nie były podawane wcześniej. W sytuacji gdy w rodzinie występowały alergie, matki często karmią naturalnie przez pierwszy rok życia, unikając jednocześnie podawania dziecku nabiału oraz produktów zbożowych, aby zmniejszyć ryzyko występowania najbardziej popularnych alergii.
 

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl